skip to content

Spálňa z pohľadu Feng Šuej

Článok Spálňa z pohľadu Feng šuej  publikované v SaB (Stavba a Bývanie) 8/2011

Spálňa je podľa feng šuej považovaná za najdôležitejšiu miestnosť v byte. Trávime tu skoro tretinu svojho života. Je to miesto, kde po celom dni naše telo môže zregenerovať a načerpať novú energiu. Miestnosť by mala byť vyhradená výlučne jej užívateľom, nemali by do tohto priestoru zasahovať deti alebo iný členovia rodiny. Je to miesto odpočinku, romantiky a intimity vo dvojici. Významne ovplyvňuje vzťah partnerov.

Spálňa je z pohľadu charakteru energií najpasívnejšia miestnosť. Mala by byť umiestnená čo najďalej od vchodových dverí. Najvhodnejšie sú jemné pastelové farby, vyberte si farebnosť, ktorá podporuje Váš osobný element a korešponduje so svetovým smerom, v ktorom sa spálňa nachádza. Vyhnite sa intenzívnym a ohnivým farbám, sú priveľmi aktivizujúce, prinášajú nepokojný spánok.

Dvere do spálne by sa nemali nachádzať oproti vchodovým dverám, prichádzame tak o pocit bezpečia. Tiež by nemali byť oproti kúpeľni a toalete, pachy a negatívna energia tak môže ľahko prenikať do spálne a ovplyvňovať našu pohodu a zdravie.

Veľmi dôležité je umiestnenie postele, mala by byť tak, aby osoba, ktorá na nej leží, videla každého prichádzajúceho. Jej najlepšia je poloha uhlopriečne proti dverám. Ak nemáte možnosť umiestniť posteľ tak, aby ste na dvere videli, použite zrkadlo – závesné alebo stojanové, ktoré vám umožní vidieť každého prichádzajúceho, ale nesmiete sa v ňom vidieť aj vy. Zrkadlo nesmie byť presne oproti dverám, lebo všetku prichádzajúcu energiu odrazí späť von.

Keď ležíte na posteli, vaše nohy nemajú byť v jednej línii s dverami, vo viacerých kultúrach je to poloha smrti a mŕtvy sa vynášajú z miestnosti nohami napred. Prináša nepokojný spánok a oslabenie organizmu.
Dvere a okno oproti sebe nie sú šťastným riešením, vzniká tu energetický prievan a keď sa tu ležíte, veľmi to oslabuje organizmus a môže byť príčinou choroby. Obzvlášť citliví sú na to novorodenci a batoľatá.
V ideálnom prípade má byť posteľ vyvýšená nad podlahou a pod ňou dostatočný priestor na cirkuláciu vzduchu. Úložné priestory plné starých a nepotrebných vecí vytvárajú stagnujúcu, niekedy bodavú energiu čchi.

Postele a ostatný nábytok by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, ktoré dýchajú (drevo, bambus,...) S kovovými a vodnými posteľami treba byť opatrný, nie každému vyhovujú s pohľadu osobného prvku. Tiež môžu znásobiť vplyv geopatogénnych zón. Kovový nábytok je príliš jangový, v spálni potrebujeme viac jinu, chcete sa predsa dobre vyspať a načerpať dostatok energie.

Za hlavou je potrebná stena, úplne nevhodné je umiestnenie postele pod oknom, vytvára pocit nebezpečia a neistoty a ležíte v energetickom prievane. Každá posteľ má mať pevné čelo (tam kde máte hlavu), symbolizuje bájnu korytnačku – stabilitu a oporu a má byť vyššie ako čelo pri nohách. Za hlavou je potrebná stena, úplne nevhodné je umiestnenie postele pod oknom, vytvára pocit nebezpečia a neistoty a ležíte v energetickom prievane. Po stranách postele je dôležitý dostatočný priestor na skrinky alebo nočné stolíky, tie by mali byť vždy symetricky po oboch stranách rovnaké. Ak je manželská posteľ v obmedzenom priestore, že musí jeden partner preliezať druhého, aby sa dostal do postele, vytratí sa harmónia medzi nimi.

Je nevhodné umiestňovať do spálne televízor, počítač či inú elektroniku, tiež pracovný kút je v spálni energeticky veľmi rušivý. Všeobecne v spálni nemá byť žiadna elektronika, ani rádiobudíky, lebo vytvárajú nepriaznivý elektrosmog. Ak v spálni predsa len nejakú elektroniku máte, skôr než si ľahnete do postele, povyťahujte všetky elektrické zariadenia zo zásuviek, nestačí ich vypnúť. Energie, ktoré na nás pôsobia počas v spánku, významne ovplyvňujú naše zdravie a vitalitu.

Škodlivá energia nevzniká len elektrickými zariadeniami ale aj pôsobením neporiadku, a rôznych predmetov v našom okolí: ostré a vyčnievajúce rohy, trámy a šikmé stropy. Každý roh vytvára zrýchlenú a ostrú negatívnu energiu, ktorá môže poškodzovať zdravie alebo narušovať životnú rovnováhu. Tieto rohy vysielajú do okolí takzvané jedovaté šípy (ša čchi), ktoré narušujú naše energetické pole. Škodia vtedy, ak mieria pri spánku priamo na vás. Ľahnite si na posteľ a pozorne sa poobzerajte, či takéto hrany a rohy nemieria na vás. Zmierniť ich môžete rastlinami alebo textíliami. Ak spálňu jen zariaďujete, vyberte si nábytok so zaoblenými rohmi, napr. oválne nočné stolíky. Jedovaté šípy môžu tiež prichádzať zvonku cez okno, vtedy použite závesy. Trámy a šikmé stropy neprirodzeným spôsobom deformujú energiu priestoru, vytvárajú tlak. Ak sa v tomto priestore zdržujete dlhšie, môže neprirodzené stlačenie energie spôsobiť oslabenie alebo chorobu v tej časti tela, ktorú trám prekrižuje. Vyriešiť to pomôže stropný podhľad, či už drevený, sádrokartónový alebo textilný. Nad posteľou by však malo byť minimálne 180 cm voľného priestoru až po strop. Spánok alebo práca pod šikmým stropom utlačuje osobnú čchi a znižuje regeneráciu počas spánku. Na šikmý strop môžete zospodu nasmerovať svetlo lampy a používajte svetlé farby. Ša čchi môžu vytvárať aj kovové pružiny v madracoch, priveľmi zrýchľujú energiu, ktorá mieri na mnohých miestach priamo do tela a spôsobuje v týchto miestach oslabenie a disharmóniu. Veľmi nepriaznivé je spať pod strešným oknom, vznikajú tak pocity neistoty až neurózy. Podvedome sa necítime chránení.

Všetky, obrazy, sošky a ostatné dekorácie majú byť v spálni v páre.Do spálne tiež nepatria stacionárne bicykle a športové náčinie, pôsobia veľmi aktivizujúco a vôbec nie romanticky. Nepoužívajte spálňu ako skladisko nepotrebných vecí, v domnení, že niekedy sa zídu.
Všetky, obrazy, sošky a ostatné dekorácie majú byť v spálni v páre. Obrazy osamelých postáv prinášajú samotu, rovnako ako samostatná posteľ. Aj keď ste sami, dajte si do spálne manželskú posteľ. Ideálne sú vyobrazenia dvojice v harmónii. Všetko, čo okolo seba máme, je vzorom pre naše podvedomie a tak nás potom aj vedie životom.

Fotografie detí, rodičov, rodiny a priateľov patria do obývačky, nie do spálne. Umožnili by ste im tak, aby vám príliš rozprávali do života. Mnoho kníh tiež nepatrí do spálne, pretože nás duševne stimulujú a v spálni potrebujeme oddychovať.

Spálňa má výhradne slúžiť romantike a odpočinku, ak nemáte možnosť samostatnej šatne, uzatvorte všetky veci do skríň, ideálne sú vstavané skrine. Porozhadzované veci nás psychologicky znepokojujú, lebo vieme, že raz s nimi budeme musieť niečo urobiť. Veľmi zle pôsobí skrinka alebo polica zavesená nad hlavou, príliš stláča energiu.

Osvetlenie spálne má pôsobiť mäkko a romanticky, vyhnite sa žiarivkám a studenému svetlu. Na osvetlenie spálne postačujú slabšie žiarovky a hrubšie tienidlá vytvoria tlmenejšie osvetlenie. Využívajte aj nepriame osvetlenie, svetlá nasmerujte do steny alebo do stropu, je to ukľudňujúce a šetrnejšie k očiam.
Rastliny sú v spálni vítané, umiestňujte ich však opatrne. V blízkosti postele nemajte rastliny so špicatými listami. Množstvo kvetov prispôsobte veľkosti spálne. Pozor na vädnúce a choré, mohli by priniesť nezdravú energiu do priestoru.

Voda ako akváriá či fontánky do spálne nepatria, sú priveľmi aktivizujúce. Nepoužívajte ani obrazy s vodou.
Dôležité je aj posteľné prádlo, veď v ňom trávime tretinu života. Najlepšie sú prírodné vlákna, teda bavlna, plátno alebo hodváb. Vyberte si látky, ktoré sú jemné a mäkké na dotyk. Ak sa rozhodnete pre baldachýn, vhodné sú ľahké a splývavé látky v pastelových tónoch. Nezabudnite však na dostatočne veľkú posteľ a nad posteľou minimálne 180 cm priestoru, inak sa budete cítiť stiesnene ako v bunkri. Vzory voľte radšej menej výrazné, žiadne trojuholníky, šípky a špičky, boli by ste počas spánku nepokojní.

Spálňu považujte sa posvätný priestor. Pre pokojný spánok ju udržujte v poriadku a bez zbytočností. Práve tu opúšťate vedomý svet, snívate svoje sny, uvoľňujete sa, regenerujete ale aj zažívate romantiku. Chráňte ju pred negatívnymi, škodlivými, opotrebovanými alebo nepriateľskými energiami. Dajte si do spálne veci, ktoré milujete, vďaka ktorým sa cítite hýčkaní a rozmaznávaní.
 

Ing. Marta Látalová, člen Únie profesionálnych poradcov feng šuej, www.fscentrum.sk