skip to content

Publikačná činnosť - užitočné články o Feng Šuej

Spálňa sa podľa feng šuej súčasne s vchodom a kuchyňou považuje za najdôležitejšiu v byte. Trávime v nej skoro tretinu života. Je to miesto, kde sa po celom dni môže telo zregenerovať a načerpať novú silu. Zároveň však významne ovplyvňuje vzťah partnerov z fyzickej, ale aj psychickej stránky. Odborníčka na feng šuej Marta Látalová radí, aby ste spálňu umiestnili do najpokojnejšej časti v byte, kde je menej svetla. Tak si zabezpečíte, aby ste si v nej kvalitne oddýchli. Majte na pamäti, že dvere do spálne nesmú byť oproti vchodovým dverám, keďže nimi vstupuje do bytu energia. Tá by cez chodbu prúdila rovno do spálne a len sotva by ste našli spánok a vo vašom vzťahu zavládla harmónia. Pozor si však dávajte aj na iné dôležité skutočnosti.

Kôň preberie po Hadovi vládu 4.2.2014, v prvý deň lunárneho kalendára (Nový rok sa v Číne oslavuje 31.1.2014 – prvý deň solárneho kalendára).

Kôň má v roku 2014 prívlastok drevený, presnejšie jangové drevo. To  udáva polaritu roku, ktorá je veľmi  aktívna, dynamická, tvorivá, generuje pohyb a iniciuje zmeny. Ovplyvňuje tak dynamiku a priebeh všetkých udalostí a aktivít v tomto roku. Jangové drevo je fáza začiatku, zrodenia, štartu, zároveň je rodiacou energiou pre základnú energiu Koňa, ktorou je oheň. Ten je expanzívny, predstavuje vrchol prejavenia; to, čo bolo doteraz skryté, sa dostáva na povrch a môže sa naplno prejaviť. Po  niekoľkých rokoch tak vzniká vyvážená a harmonická energia medzi fázou elementu roka (drevo) a fázou základnej energie roka (oheň), ktoré sú v produktívnom, rodiacom cykle, teda drevo rodí oheň. To  predpokladá veľmi rýchly, expanzívny a pomerne hladný a jednoduchý vývoj. „Nebesia a Zem spolu budú harmonicky komunikovať“

Článok Feng šuej I. -  energie a žiarenia  – publikované vo Vitalite 8/2011.

Ľudia najčastejšie kontaktujú feng šuej poradcu pri zdravotných problémoch. Ich príčinou môže byť vplyv negatívnych energií ale aj nedostatok tých pozitívnych. Pre naše zdravie a dobrú životnú pohodu je potrebné zdržovať sa v priestoroch s dostatočným množstvom pozitívnej energie čchi. Obzvlášť dôležité je to v noci, keď naše telo regeneruje a je ľahšie ovplyvniteľné. Ale ako zistíme, či spíme na dobrom mieste?

Tieto negatívne energie možno veľmi často lokalizovať. Existujú ľudia tak citliví, že tieto vplyvy priamo cítia rôznymi zmyslami. Veľa z Vás vie používať kyvadlo či virgule alebo ovláda kineziológiu. Všetkými týmito spôsobmi môžete zistiť, aké energie sa vo vašom byte nachádzajú. Klasický prútik tvaru Y sa na zistenie jemnohmotných energií používal už pred 4000 rokmi v Egypte a v Číne. V roku 2200 p.n.l. vydal čínsky cisár Jü zákon, podľa ktorého sa vždy pred výstavbou musel pozemok prekontrolovať, či sa na ňom nenachádzajú negatívne energie. Robili to špeciálne vyškolení cisársky úradníci. Aj v starom Ríme najprv preskúmali pozemok a až potom stavali.

Článok Spálňa z pohľadu Feng šuej  publikované v SaB (Stavba a Bývanie) 8/2011

Spálňa je podľa feng šuej považovaná za najdôležitejšiu miestnosť v byte. Trávime tu skoro tretinu svojho života. Je to miesto, kde po celom dni naše telo môže zregenerovať a načerpať novú energiu. Miestnosť by mala byť vyhradená výlučne jej užívateľom, nemali by do tohto priestoru zasahovať deti alebo iný členovia rodiny. Je to miesto odpočinku, romantiky a intimity vo dvojici. Významne ovplyvňuje vzťah partnerov.

Spálňa je z pohľadu charakteru energií najpasívnejšia miestnosť. Mala by byť umiestnená čo najďalej od vchodových dverí. Najvhodnejšie sú jemné pastelové farby, vyberte si farebnosť, ktorá podporuje Váš osobný element a korešponduje so svetovým smerom, v ktorom sa spálňa nachádza. Vyhnite sa intenzívnym a ohnivým farbám, sú priveľmi aktivizujúce, prinášajú nepokojný spánok.

Článok Feng šuej v záhrade 1. – publikované v SaB (Stavba a Bývanie) 1/2011
Článok Feng šuej v záhrade 2. – publikované v SaB (Stavba a Bývanie) 3/2011

Feng šuej je veda a zároveň umenie, ktoré pomáha vytvárať harmóniu medzi nami a naším prostredím, teda viditeľným ale aj tým neviditeľným svetom okolo nás. A harmonický život nám prináša zdravie, pohodu, spokojnosť, osobné a pracovné šťastie a rast. Aby sme toto všetko dosiahli, treba posilniť pozitívne energie a vyhnúť sa, prípadne zmierniť tie nepriaznivé. K nášmu prostrediu nepatria len byty a domy ale aj záhrady okolo nich. Vytváraním vonkajšieho prostredia okolo budov vytvárame a usmerňujeme rôzne energie a sily a je v našom záujme, aby sme ich vytvárali len priaznivé a harmonické. To, ako sa v záhrade cítime a akým spôsobom ju používame, ovplyvňuje zariadenie záhrady, rastliny a všetky predmety, ktorými sa obklopíme. Neviditeľné ale všadeprítomné energie zeme a vesmíru môžu pracovať pre nás.